تماس با ما  09128039461
 ارتباط باما در (واتساب)
 09012529585

گچ یکی از فراوان ترین مواد معدنی می باشد که از میلیون ها سال پیش نیز تشکیل شده است، و دلیل تشکیل آن به دلیل تبخیر آب دریاچه های شور و دریاهای سطحی و کم عمق می باشد که به صورت لایه های رسوبی نیز تشکیل شده است.

شواهد نیز بیانگر آن است که قدمت برخی از آثار گچی به جا مانده در فلات اناتولی و سوریه به 9000 سال قبل باز می گردد. همچنین این موضوع نیز ثابت شده است که تمدن های سومری، اشوری، مصری، یونانی و رومی که حکومت آن ها در سرزمین های نزدیک به هم بوده است قطعا با یکدیگر تعامل داشته و از گچ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی استفاده میکرده اند.

سنگ گچ در آن زمان کاربردهای بسیار متفاوتی داشته است که یکی از مهم ترین و پرکاربردترین مصارف آن در آن دوران ساخت زیورآلات و مجسمه هایی از جنس البسترن می باشد که جنس آن از نوع سنگ گچ نیمه شفاف می باشد و شاید به همین دلیل نام آن از نام شهر الابسرون مصر گرفته شده است.

گچبری

در تمدن های کهن از نوعی گچ استفاده میشده است که امروزه ما آن را الاباستر می نامیم. وجود تندیس های بزرگ گاوهای بالدار متعلق به تمدن اشوری که از همین سنگ ساخته شده است امروزه در شهر لندن نیز موجود می باشد.

یونانی ها سکه هایی را ضرب میکردند که نقش کلمه بر روی آن داشت. همینگونه آن ها ظروف و قوری هایی کوچکی را با استفاده از گچ می ساختند.

سابقه ی مصرف گچ توسط بشر به بیش از 5000 سال قبل در کشور مصر نیز باز می گردد که از گچ به عنوان اندود گچی و برای سفید کاری دیواره مقبره ها استفاده می کردند. در آن زمان با حرارت دادن سنگ گچ در کنار آتش آن را به پودر تبدیل نموده و سپس با مخلوط کردن آن با پودر حاصله با آب برای روکش آجر و سنگ نیز مورد استفاده قرار میگرفته است.

مصری ها از حدود 1500 سال قبل نیز از گچ برای پوشاندن سطوح داخلی دیوارهای اهرام ثلاثه استفاده می کردند. در درون اهرام مصر بر روی سطوح ساف و سفید گچی، نقش و نگارهای شکوهمندی با نقش سربازان مصری، ارابه های جنگی، خدایان، حیوانات و پرندگان وجود دارد. مصری ها در حدود 600 سال قبل نیز از هاوون گچی نیز استفاده می کردند.

برای اطلاعات بیشتر و دیدن نمونه کارهای گچبری نیز می توانید به سایت هنر گچبری مراحعه نمائید.

تمامی حقوق محفوظ است

گچبری

گچبری

گچبری مدرن