تماس با ما  09128039461
 ارتباط باما در (واتساب)
 09012529585

همان طور که می دانید گچبری مدرن از هنرهای طراحی می باشد که مربوط به حوزه ی معماری می باشد و شکل و فرم و طرح آن در هر دوره ی زمانی متفاوت بوده است که شیوه ی مخصوص به دوران خود را داشته است.

گچ از مهم ترین عنصری است که در این هنر استفاده می شود. در ایران هنر گچبری مدرن به شیوه های گوناگونی وجود داشته است که در هر دوره ای متفاوت بوده است. به دلیل خاصیتی که گچ داراست یعنی فرم چسبنده بودن آن و رنگ مطلوب آن کاربرد بسیار مفیدی در هنر معماری و طراحی تزیینی ساختمان دارد.

ابزارهایی که در گچبری مدرن شناخته می شوند: گچبری سنتی، ابزار پلی استایرن و پلی یورتان می باشند.

گچبری مدرن پیش ساخته

در کلان شهرها و شهرهای بزرگ با افزایش تعداد انبوه ساخت و ساز ساختمان ها تزیینات هنر داخلی و طراحی داخلی با گچبری گسترده تر شد اما با وجود این شرایط گچبری سنتی و یا دست ساز دیگر کاربرد آن چنانی نداشت و نمی توانست پاسخگوی نیاز معماران باشد. به همین دلیل حرفه ی گچبری مدرن  روز به روز به سمت صنعتی تر پیش رفت و با توجه به شرایط امروزی تولید می شد. هنر گچبری مدرن پیش ساخته در آمریکا به صورت کلاسیک توسعه یافت و رشد پیدا کرد به گونه ای این هنر صنعتی با توجه به فرهنگ همان کشور به دیگر کشورها صادر می گردید.

انواع ابزارهای موجود در گچبری مدرن

گچبری مدرن  به سه حالت کلی تقسیم بندی می شوند:

الف) طرح های سطحی و زمینه ای: این طرح در گچبری مدرن دارای نظم خاصی می باشد و به صورت تکه تکه زیر پوشش طرح خاصی قرار می گیرد. از این طرح برای دیزاین سقف و دیوار و حتی قاب های گچی آماده استفاده می شود.

ب) طرح های حاشیه ای: این طرح به صورت یکپارچه و منظم می باشد که یک مسیر را به صورت پیوسته یا تکه تکه و ممتد طی می کند و زیر پوشش طرحی قرار خواهد گرفت. مانند کناره های راه پله و سقف و جاهایی که در گوشه و کنار قرار داشته باشد.

ج) این طرح به صورت خاص و منحصربه فرد می باشد که به صورت واحد برای گچبری منازل استفاده می شود و از آن می توان در هرجایی استفاده کرد. مانند: سر قاب یا سر ستون و دور قلاب و... این مدل گچبری ها به صورت جداگانه ساخته می شوند.

گچبری مدرن  دکوراتیو با استفاده از کناف و رابیتس ایجاد می شود.

ابزار پلی استایرن در گچبری مدرن

پلی استایرن ابزاری در گچبری مدرن می باشد که از یک ماده ی پتروشیمی به نام مونومر استایرن ساخته شده است که پلیمری مصنوعی می باشد. این ابزار به سه گونه ی معمولی و مقاوم و انبساطی موجود می باشد.

فیبر استخوانی ویا تخته چوبی از ابزار و وسایلی است که با ان می توان کشو های مختلف برای هر یک از اشکال طراحی شده درگچبری دور دیوار ها و زاویه ها ی بین دیوار وسقف و قاب های هلا لی را با شکال مختلف ساخت.

پلی یورتان

این ابزار که نام انگلیسی آن Polyurethane می باشد در دسته ای از مواد شیمیایی قرار دارد که با واکنش ایزوسیانات ها و پلی ال ها تشکیل خواهد شد.

برای ساخت فوم های نرم و سخت و ترموپلاستیک ها، الاستومرها و ....  از این ابزار در گچبری مدرن  استفاده می شود. از این ابزار برای ساخت گچبری پیش ساخته دکوراتیو برای خلق طرح ها و جلوه های زیبای دکوراتیو و همچنین نمای خارجی ساختمان استفاده می شود 

هنر گچبریدر زمینه گل بوته سازی طرحهای هندسی وگره وکتیبه نگاری به اوج خود رسید یکی از فاخرترین نمونه های گچبریدوره ایلخانی مهراب او لجایتو در مسجد جامع اصفهان است .

 

        

 

تمامی حقوق محفوظ است

گچبری

گچبری

گچبری مدرن